Chociaż w Polsce jednoręki bandyta pojawił się w salonach gier dopiero w latach 70-tych XX wieku, jego historia jest znacznie dłuższa. Pierwsze automaty do gier powstawały w USA już pod koniec XIX wieku, a ich popularność za oceanem szybko przybierała na sile.
W początkach historii automatów do gier pojawia się kilka ważnych nazwisk. Za wynalazców jednorękiego bandyty uznawani są najczęściej Sittman i Pitt z Nowego Jorku, którzy w 1891 r. skonstruowali maszynę do gier nawiązującą do bardzo popularnego wówczas pokera (co zapewne było dobrym posunięciem marketingowym). Automat składał się więc z 5 bębnów, w których dostępnych było razem 50 kart – po obrocie bębna ukazywało się ich 5. Ten kto trafił na właściwą kombinację, otrzymywał nagrodę. Początkowo były nią papierosy czy piwo, ale nawet wtedy, gdy wprowadzono wypłaty finansowe, problemem była ich automatyzacja. Co teraz może wydać się nieco zabawne, w tamtym czasie to pracownik kasyna musiał osobiście sprawdzić wygraną i to on ją wypłacał. Warto dodać, że karty zostały szybko zastąpione samymi symbolami karcianymi, a liczbę bębnów zmniejszono do 3, co uprościło grę.
Mniej więcej w tym samym czasie prace nad maszyną do gier prowadził mieszkający w San Francisco Charles August Fey (z pochodzenia Bawarczyk). Pierwszy automat do gier zbudował on w 1894 r., a po jego sukcesie w miejscowym salonie gier, Fey rozpoczął produkcję automatów na dużą skalę. Niedużo później, w 1898 r. powstał 3-bębnowy automat Card Bell z rączką do uruchomienia gry, którego rewolucyjność polegała na zautomatyzowaniu wypłat pieniężnych. Jeszcze bardziej zaawansowaną maszynę Fey stworzył w 1899 r. Słynny Liberty Bell używał 5 symboli: podków, łopat, serc, diamentów oraz dzwonów wolności. Najwyższa wygrana przeznaczona była dla gracza, który trafił w 1 rzędzie 3 dzwonki, a było nią dokładnie 50 centów.
Wynalazek Fey’a nie mógł zostać opatentowany z powodów prawnych (nielegalność hazardu w Kalifornii). Dlatego popularny Liberty Bell został szybko zdublowany przez innych producentów i w krótkim czasie automaty do gier pojawiły się we wszystkich amerykańskich stanach. Jeden z nich, Mills Novelty Company stał się natomiast pomysłodawcą „jackpota”. W 1916 r. firma dodała bowiem opcję, która trafienie wybranych kombinacji symboli nagradzała wydaniem wszystkich monet znajdujących się w automacie do gry. To oczywiście przyciągnęło do maszyn jeszcze większą liczbę graczy, pomimo tego, że aż do 1951 r. gry hazardowe były niemal w całych USA zakazane. Aby nie łamać prawa, często za wygraną w automatach służyły nie pieniądze, tylko np. gumy do żucia czy kupony na owoce. Stąd też wynikł, jak można się domyślać, zwyczaj umieszczania owocowych symboli na bębnach automatów.
W Europie i innych częściach świata automaty do gier zaczęły się pojawiać dopiero po II wojnie światowej.
Kolejnym przełomem było skonstruowanie w 1963 r. elektromechanicznego automatu do gier. Honey Money mógł wypłacić nawet 500 monet i miał dodatkowe opcje systemu gry (np. mnożniki). Ponadto boczna dźwignia (której automaty do gier zawdzięczają nazwę jednoręki bandyta) nie była już niezbędna do gry, choć producenci zachowali ją jeszcze przez długi czas.
Prawdziwa rewolucja miała jednak dopiero nadejść. Otóż w 1976 r. świat poznał pierwszy automat wideo, który został wyprodukowany przez firmę Fortune Coin Co. Podstawowa różnica była taka, że automaty do gier wideo nie bazowały już na namacalnych bębnach spinningowych. Kluczowym elementem maszyny był kolorowy wyświetlacz wideo oraz tablice logiczne służące do jej obsługi. Najpierw w Las Vegas, a następnie w kasynach w najróżniejszych zakątkach świata wielobarwne automaty do gier wideo stały się hazardowym hitem. Zaawansowane rozwiązania technologiczne sprawiły, że dziś najnowocześniejsze automaty do gier to całkowicie zdigitalizowane maszyny z ekranami dotykowymi, z błyskawicznymi wpłatami i wypłatami (np. na kartę) i innymi innowacjami.
Nie trzeba było też długo czekać, by automaty do gier przeniosły się do wirtualnej rzeczywistości. Prace nad jednorękim bandytą w wersji online zaczęły się już w latach 90-tych XX wieku i szybko trafiły do kasyn internetowych. W internecie można teraz znaleźć nieprzebraną liczbę automatów do gier w najróżniejszym wydaniu, choć ogólne zasady pozostają niezmienione. Grać można nie tylko w wersji desktopowej, ale też na smartfonach czy tabletach – w dowolnym miejscu czy czasie. Tym bardziej warto mieć z tyłu głowy, że wszystkie automaty do gier: mechaniczne, elektromechaniczne, wideo czy online, wszystkie są mocno wciągające i łatwo mogą opróżnić kieszenie gracza.
Zanim rozpoczniesz grę na automatach do gier upewnij się jak wygląda sytuacja prawna i czy gra w której zamierzasz uczestniczyć jest zgodna z prawem. Biorąc udział w nielegalnej grze narażasz się na poważne konsekwencje prawne w postaci wysokiej grzywny. Weź pod uwagę, że artykuły znajdujące się na tej stronie powstały w 2020 roku, a więc część z podanych na stronie informacji może być już nieaktualna.
Automaty do gier, podobnie jak inne gry hazardowe, mogą doprowadzić do uzależnienia. Nie zachęcamy do udziału w hazardzie, ale jeśli się na to zdecydujesz to postępuj rozsądnie i graj odpowiedzialnie. Hazard dostępny jest dla osób pełnoletnich.
Desing: Free html Templates